تورهای گرجستان

تور گرجستان ( تفلیس و باتومی ) نوروز 97 سفر به قلب تاریخ است، کشوری سرسبز و خرم، در شمال ایران و همجوار جمهوری آذربایجان و ارمنستان و روسیه در کنار دریای سیاه، که آب و هوایی شبیه مناطق شمال ایران دارد. فصل زمستان در کشور گرجستان بسیار سرد است ولی اگر در زمستان قصد سفر به تفلیس دارید می توانید از ورزش های برفی و یخی مانند اسکی لذت ببرید . از لحاظ موقعیت جغرافیایی کشور گرجستان هم در اروپا و هم در آسیا قرار گرفته است و تور گرجستان معمولا شامل سفر به 2 شهر تفلیس و باتومی است که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. گرجستان از لحاظ توریستی کشوری چهارفصل حساب می شود و به دلیل جاذبه های گردشگری فراوان در تمام فصل ها پذیرای مسافران بسیاری است.
اماکن تاریخی
قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا، شناخته شده ترین و قدیمی ترین جاذبه پایتخت گرجستان است که در مرکز شهر خودنمایی می کند و آن را با عنوان قلب و روح تفلیس می شناسند.

ناریکالا در حال حاضر متشکل از دو بخش محصور است که در میان باغ گیاهشناسی تفلیس و حمام های گوگردی قرار گرفته است. در حیاط پایین قلعه، کلیسای تازه بازسازی شده سنت نیکلاس به چشم می خورد. شاید بد نباشد بدانید که قدمت کلیسای نخستین به قرن سیزدهم میلادی بر می گردد و در اخیرا در طی سال های ۱۹۹۶-۱۹۹۷ بازسازی شده است.

قلعه ناریکالا در قرن چهارم میلادی ساخته شد و بعدها در قرن هفتم میلادی توسط خاندان امویه گسترش یافت. سپس هنگامی که مغول ها بر شهر سلطه داشتند، نام این قلعه تاریخی به نارین قلعه (قلعه کوچک) تغییر پیدا کرد و در گذر زمان به شکل ناریکالا درآمد. 

برای رسیدن به قلعه ناریکالا می توانید با پرداخت ۱ لاری و از درون بوستان رایک، با استفاده از تله کابین خود را به بالای کوه و خود قلعه تاریخی برسانید. 

هزینه بازدید: رایگان

ساعات بازدید: ۲۴ ساعته

آدرس: گرجستان، تفلیس، تپه 

حمام گوگردی

Tbilisi Sulfuric Baths

نام پایتخت گرجستان به زبان گرجی «تبلیس» است که از کلمه «تیبلی» گرجی گرفته شده و در این زبان به معنای گرم است. از آن جا که ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه های کوه تابوری در نزدیکی شهر وجود دارد، این نام را برای شهر باستانی برگزیدند. جالب آن که روزانه ۳ میلیون لیتر آب از دل زمین آن جا می جوشد. 

حمام های گوگردی تفلیس نیز رابطه تنگاتنگی با این چشمه ها و تاریخ شهر دارند. آب این چشمه ها درصد بالایی از گوگردی و دیگر مواد معدنی را در خود حمل می کند و اغلب درجه ای بین ۳۸ تا ۴۰ درجه سانتیگراد دارد. جالب است بدانید که از آب این چشمه ها سال های سال برای آب درمانی و درمان امراض پوستی و آرتروز استفاده می کردند. البته این تنها کاربرد حمام های گوگردی نبود و این چشمه های آب گرم در طی قرن ها با زندگی روزمره مردم تفلیس، پیوند خورده است. مردم در طی روز و برای استراحت به حمام های گوگردی می رفتند و حتی میهمانی های رسمی شام را نیز در این حمام ها برگزار می کردند.

امروزه این حمام های قدیمی همچنان مورد استفاده هستند که همگی در بخش تاریخی تفلیس و اغلب در خیابان آبانو (حمام) قرار دارند. برای تشخیص این ساختمان ها، به دنبال ردیفی از گنبدهای کوچک و در کنار هم باشید. از معروف ترین و قدیمی ترین حمام ها در این بین می توان به حمام قدیمی ارکل (Erekle) و حمام زیبای شرلی (Chreli Abano)، با کاشی کاری آبی رنگ و تزئینات چشمنواز اشاره کرد.

هزینه بازدید: ۴۰ تا ۸۰ لاری (حدود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان)

ساعات بازدید: ۲۴ ساعته، به غیر از شنبه ها و یک شنبه ها

آدرس: گرجستان، تفلیس، خیابان گورگاسالی ۳

مراکز خرید
بازار

یکی از قدیمی ترین پل های شهر تفلیس، پل درای یا (Dry Bridge) است که بیش از ۱۶۰ سال عمر دارد. به این دلیل نام این پل را این گونه انتخاب کرده اند، که قسمتی از رود کر در بخش پایینی آن خشک شده بود. البته امروزه پل درای تفلیس به سبب روز بازاری که هر روزه بر این پل برگزار می شود، شهرت دارد و گردشگران و شهروندان بسیاری به سراغ آن می روند. 

روز بازار درای بریج، از آن بازارهای محلی شلوغ و دوست داشتی است که در تمام هفته می توانید به آن مراجعه کنید و ساعت ها شما را مشغول خودش می کند. انواع و اقسام سوغاتی های محلی و دست ساز، انواع جواهرات، ظروف نقره ای، شیشه ای، خنجر و حتی یادگاری هایی از جمهوری شوروی را می توانید در این بازار بیابید. بهترین زمان برای مراجعه به روز بازار درای بریج، آخرهفته هاست.

خوب است بدانید که از میدان آزادی تا این بازار راهی نیست و با ۲۰ دقیقه پیاده روی می توانید خود را به این بازار جذاب برسانید.

برای اطلاع از سایر بازارها و مراکز خرید تفلیس بخوانید:

ساعات کار: ۱۰ تا ۱۷

آدرس: گرجستان، تفلیس، نزدیک میدان آزادی، بازار درای بریج